www.decorfolie.pl
New Page 1

FOLIE OCHRONNE NA LAKIER "STONE PROTECT", DLA ZAPEWNIANIA MAXIMUM BEZPIECZEŃSTWA

WIĘCEJ

New Page 1

POSIADAMY BOGATĄ OFERTĘ FOLII DO PRZYCIEMNIANIA SZYB

WIĘCEJ

New Page 1

CARBON 3D - TUNING ZEWNĘTRZNY I WEWNĘTRZNY

WIĘCEJ

New Page 1

ZMIANA KOLORU SAMOCHODU Z FOLIAMI TYPU "COLOR CHANGE", BOGATA PALETA BARW !

WIĘCEJ

New Page 1

FOLIE ANTYWŁAMANIOWE, DEKORACYJNE, LUSTRZANE, PRZYCIEMNIAJĄCE

WIĘCEJ

AUTO FOLIE: - PORADNIK...
Przyciemnianie szyb - sposoby, przepisy drogowe.
 
Przyciemnianie szyb to nie tylko zabieg stylistyczny. Ma także aspekt praktyczny, bo pozwala zmniejszyć nagrzewanie wnętrza auta.
 
Przyciemnianie szyb czasem kojarzy się ze środowiskiem osób będących na bakier z prawem. Niektórzy wręcz uważają, że samochodami z ciemnymi szybami jeżdżą przestępcy lub państwowi dygnitarze pragnący ukryć się na ulicy przed spojrzeniem obywateli.
Tymczasem ciemne szyby to obecnie element fabrycznego wyposażenia samochodów. I to nawet w tak popularnych markach, jak Skoda czy Opel. Po prostu, przyciemniane szyby mają znaczenie praktyczne – pozwalają ograniczyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Poza tym używane do przyciemniania folie wzmacniają szyby, w tym także utrudniają złodziejom ich wybicie.
 
Na przyciemnienie szyb decydują się również Ci, którym po prostu zależy na prywatności. Mówią, że nie lubią, jak ktoś im zagląda do auta. Są też kierowcy, którzy chcą, aby ich samochód ciekawiej wyglądał.
 
Co mówią przepisy?
Przepisy zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła (szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75 proc.,  potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 proc., potwierdzona homologacją).
Można natomiast przyciemniać pozostałe szyby, lecz tylko pod warunkiem, że samochód wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe).
 
Dobrze jest też mieć przy sobie zaświadczenie, potwierdzające że folie spełniają wymogi techniczne i zostały założone w specjalistycznym zakładzie. Taki dokument powinien zawierać datę montażu, markę samochodu, numer nadwozia i rejestracji, typ folii, nazwisko właściciela pojazdu i pieczęć zakładu wykonującego usługę.
Jeśli kupujemy auto używane z przyciemnianymi szybami zapytajmy sprzedającego, czy ma takie zaświadczenie.
 
Certyfikaty i atesty dla zakładów przyciemniających szyby, jaki i używanych do tego materiałów (folii) wydaje Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie.
 
Foliowanie bez uszkodzeń
Niektórzy posiadacze samochodów naklejają folie na szyby sami, wykorzystując materiały dostępne w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi. Jednak często okazuje się, że ta czynność nie jest taka prosta, jak się z początku wydawała. Także jakość folii kupowanych w sklepach nie zawsze jest dobra. Dlatego lepiej tą czynność zlecić specjalistom. Choćby dlatego, aby mieć zaświedczenie, że usługa została wykonana w certyfikowanym zakładzie.
Na rynku jest wiele rodzajów folii o różnej kolorystyce i różnych parametrach, takich jak stopień przyciemnienia, stopień odbicia czy redukcji ciepła. Ale wszystkie folie mają wspólną cechę ułatwiającą montaż na wypukłych szybach - to termokurczliwość. Dzięki temu zjawisku można dopasowąć folię do kształtu szyby.
- Szyby, które będą ofoliowane muszą być w dobrym stanie. Pęknięcia, czy odpryski eleminują taką szybę, bo w tych miejsach folia będzie później odchodzić.
 
(Autor: Wojciech Frelichowski)

 

      

 

 

Autoryzowany Punkt Montażu folii samochodowych i okiennych Oracal - ORAFOL Europe GmbH, oraz SOLAR SCREEN INTERNATIONAL S.A.

 

Copyright©decorfolie.pl All rights reserved